20 Yaş Diş Problemleri

 20 yaş diş problemleri, 20’lik dişlerin çene yapımızın küçülmesi nedeniyle çıkmakta zorlanması, genellikle çıkamaması ve çene kemiğine saplı halde kalması sonucu doğan problemlerdir. Bazı 20 lik dişler enlemesine şekilde kalıp ağrı yapmazken, bazıları çene kemiğini zorlayarak ağrılara ve enfeksiyonlara neden oluyor. 20 lik dişler normalde 18 ile 30 yaşları arasında ağrı olmaksızın çıkmaktadır ancak çene kemiği dar ise ve 20 lik diş yamuk geliyorsa, diş çıkmakta zorlanır ve çıkamaz. Bu durumda hemen bir uzmandan yardım alınması gerekir. Kliniğimizde basit bir röntgen işlemi ile 20 lik dişin durumu tespit edilir ve buna göre uzmanımız tarafından yapılacak tedavi ile 20 yaş diş problemlerinden kurtulabilirsiniz.

20 lik Diş Neden Ağrı Yapar?

20’lik dişlerde genelde yaşadığımız sorun, yarısının çıkıp yarısının kemikte gömülü kalması durumudur. Böyle durumlarca diş ile diş eti arasında boşluk oluşur ve bu boşluğa bakteriler dolar. Bakteriler de çoğaldıkça enfeksiyonlara, ağrılara ve yüz bölgesinde şişliğe neden olur. Çürüğe de neden olan bu durum, yandaki dişi de çürüterek ektra ağrıya sebebiyet vermektedir.

20’lik Dişler Mutlaka Çekilmeli Mi?

Çıkamayan ve ağrı yapan 20’lik dişler çekilmezse, ağızdaki çürüklerin ve enfeksiyonların artmasına sebep olur. Ayrıca üst çenedeki 20’lik dişler çıkıp da alttakiler çıkamazsa çenede dengesizlik ve dişlerde uzama sorunu oluşur. İlerleyen aşamalarda diş kaynaklı kistlere hatta tümörlere sebep olabilirler. Bu nedenle sorun çıkaran 20’lik dişlerin ağızda bekletilmelerinin bir anlamı yoktur, uzman diş hekimimiz ne yapılması gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.

 Her 20’lik Diş İçin Ameliyat Şart Mı?

 

Ameliyat, dişin çene kemiğine gömülü kaldığı durumlarda gerekli hale gelir. Ameliyat sonrasında, hastaya ağrı kesici verilir ve sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durması söylenir. Ayrıca dişin çekildiği taraf ile ilk 24 saat boyunca çiğneme yapılmamalıdır.

20 Yaş Diş Problemleri
1
×
Size Yardımcı Olalım