ÖZEL DİŞ TEDAVİLERİNDE SORULAN SORULAR

·        Diş Sağlığını Korumak İçin Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

Yenilen ve içilen besinler arasında bulunan şekerli veya asitli yiyecekler, diş sağlığı açısından zararı oldukça fazla olmaktadır. Bu zararlı besinler dişin yüzey kısımlarında lekelere sebebiyet verebileceği gibi diş aralıklarına yuva yaparak dişin ağrımasına da neden olmaktadır. Bu gibi durumlar ile baş başa kalmamak adına tüketilen besinlerin asitli ve şekerli olmamasına özen göstermek gerekmektedir. Ana yemekler haricinde ara öğünler olarak havuç ve elma gibi meyvelerin tüketilmesi diş aralıklarında kalan besin artıklarını ve bakterileri temizlemesi açısından oldukça önemli olmaktadır.

·        Dişin Sağlığını Korumak Adına Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Dişlerin korunması için tüketilmesi gereken maddelerin başında proteinler gelmektedir. Vücuda alınacak olan proteinler diş eti ve dişlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra, yenilen besinlerde şeker oranı yüksek ise yemeğin ardından peynir yenmesi dişin sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

·        Diş Bölgesinde Apseler Nasıl Meydana Gelir?

Günümüzde piyasada satılan ürünlerin neredeyse genele yakınının genetiği değiştirilmiş olmaktadır. Yani, besinlerin içlerine katkı maddeleri yoğun bir şekilde aşılanmaktadır. Bu gibi durumlarda da o besinleri yiyen kişiler ağız içlerinde birçok sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Buna en iyi örnek diş etinde ağrı sebepli şişmelerin oluşmasıdır. Bu şişme durumlarına da apse demektir. Besinlerden dolayı diş etinin köklerine ve dişin alt kısımlarına doğru ilerleyen enfeksiyonlar diş etlerinde tomurcuk şeklinde şişmelere yol açmaktadır. Bu durum ile karşılaşan kişilerin ağız içlerinde apseler meydana gelir. Ve hasta olan kişiye oldukça zor anlar yaşatmaktadır.

·        İltihaplı Olan Dişlerin Çekimi Uygun Olur Mu?

Günlük yaşamda tüketilen besinlerden dolayı dişlerin sağlıklı kalması o kadarda kolay olmamaktadır. Çünkü her besinin yapılış şekilleri temiz koşullar altında olmamaktadır. Bu besinlerden tüketim yapan kişilerin ağız ve diş etlerinde iltihaplanmalar meydana gelebilmektedir. İltihaplı olan bir diş genelde apse yaparak hastaya sıkıntılı zamanlar geçirmesine neden olmaktadır. Doktorların öncelikli olarak üzerinde durdukları konu ağrıyan bir diş var ise genelde kurtarma işleminin yapılması taraftarıdırlar. Çünkü insanın ilk dişi her zaman daha sağlıklı ve kuvvetli olan dişidir. Bu yüzden öncelikli olarak dişin kurtarılması ve eski sağlıklı zamanlarına döndürülmesi sağlanmaktadır. Son çare olarak dişin kurtarılamaması durumlarında ise dişin çekim işlemi yapılması uygun olmaktadır.

·        3. Azı Dişlerinin Çekim İşlemleri Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kişideki 3. azı dişlerinin çekilmesi için mutlaka dişlerin veya diş etlerinin ağrıması gerektiği düşüncesi oldukça yanlıştır. 3. azı dişleri ağrı yapması durumunda çekilmesi tabi ki de uygun olmaktadır. Fakat, ağrı yapmayan 3. azı dişlerinin ağrımasını beklemeden daha önceden çekim işleminin yapılması demek daha sonralarda bu dişlere bağlı olarak sıkıntıların meydana gelmesi önlenmiş olunmaktadır. Durum böyle olunca da 16 yaşına girmemiş ve daha küçük çocukların bu dişlerinin çekilmesi halinde ileride ortaya çıkabilecek sıkıntılı durumların da önüne geçilmiş olunmaktadır.

Özel Diş Tedavilerinde Sorulan Sorular
1
×
Size Yardımcı Olalım